Kinek nincsenek emlékei, amelyekre boldogan – vagy éppen kevésbé szívesen – gondol vissza?
Örömteli, szívszorító, vagy éppen mulatságos pillanataink némelyike rövid, elillanó, mások hosszantartók és örökre velünk maradnak. Van, hogy a legapróbb élmények válnak a legnagyobbá.
Egy mozaikot képzelek el, amely nem csempékből, hanem percekből, órákból és napokból van kirakva. Legtöbbjük színes, vibráló, itt-ott egy-egy fakóbb is előtűnik. A fekete-fehérek egészen hátul vannak, őket eltakarják a többiek.
Lessünk be az idő kulcslyukán, hátha megragadhatjuk a leghétköznapibb pillanatokat. Amelyek akár varázslatosak is lehetnek.
Emlékszem a reggelikre a hideg konyhában. Télen kakaó, nyáron tej.
Emlékszem a Medve sajtba rejtett matricákra, mindig én akartam az állatosat.
Emlékszem az óvodánkra, ahol nekünk jutott a város egyetlen óvó bácsija. Piros cipőt hordott, két méter magas volt, és minden reggel tojásos szendvicset evett.
Emlékszem a banánra, amit külföldről kaptunk. Négyesével ettem, utána mindig megfájdult a hasam.
Emlékszem a hirtelen rázkódásra és a fékcsikorgásra, amikor az Opelünk gumija kidurrant a Balatonnál.
Emlékszem, amint az órák szünetében a büfébe rohantunk az osztálytársaimmal, hogy miénk legyen a legfrissebb sajtos rúd. Háromszor értem oda elsőként.
Emlékszem, amikor egy téli szerdán hajba kapott a magyar- és a rajztanárunk. Mindenki őket nézte.
Emlékszem, egy évfolyamtársam minden iskolai évzárón elájult. Szándékosan csinálta.
Emlékszem, amikor nagyapám mesélte, hogy húsz éve nem áll szóba a húgával. Pénz volt a dologban. Nem értettem, hogy jön ide a pénz. Azt csak a boltban használjuk fizetésre. Mondtam neki, hogy nem kellene így viselkednie.
Emlékszem, hangosan énekeltem a garázsban, amikor senki sem hallotta. Egy műanyag flakont használtam mikrofonnak.
Emlékszem, rácsodálkoztam a hajtómű éktelen zajára, amikor először ültem repülőn. Reszkettem, amikor a gép rázkódni kezdett.
Emlékszem az 1999-es napfogyatkozásra.
Emlékszem az unokahúgom ceruzagyűjteményére. Mindegyiknek szét volt rágva a vége, kivéve a zöldnek.
Emlékszem, hogy a Velencei tónál köveket dobáltunk a vízbe, hogy elriasszuk a hattyúkat.
Emlékszem az aláírt névjegyre, amit egy kerekesszékes zongoristától kaptam egy hangverseny után. Azon az estén megesküdtem a bátyámnak, hogy én is zenész leszek.
Emlékszem a lányra a másik osztályból. Az első bemutatkozása kacagásra késztetett minket, mert a vezetékneve csúnya szóra hasonlított. Egy közelben álló tanár összeráncolta a szemöldökét.
Emlékszem a mocorgó talajra, az asztalon táncoló poharakra, és a szőnyegre kiömlött vörösborra földrengés idején. Ez szerencsétlenséget hoz – nyögte a nagyanyám nővére. Hangja úgy remegett, mint maga a föld, arcán könnyek csorogtak.
Emlékszem az iskolai orvosi vizsgálatokra, amikor derékig le kellett vetkőznünk.
Emlékszem, amikor a tiltótábla ellenére fejest ugráltunk a strand medencéjébe. Amikor az úszómester közelített, elszaladtunk.
Emlékszem a kosárlabda mérkőzések előtti izgalomra, a labda visszhangjára a pályán, az ellenfeleink rikító mezére, hátukon egy fekete „S” betűvel. A meccsek után kimerülten terültünk el az öltöző hideg padlóján, nevetésünk szétvetette a falakat, a szívünk egy ütemre vert.
Emlékszem, hogy az élelmiszerbolt pénztárosa csokit nyomott a kezembe, ami elolvadt a tenyeremben. Sírtam. Otthon apám adott egy másikat a titkos gyűjteményből, amelynek addig a létezéséről sem tudtam.
Emlékszem a sántikáló szomszéd nénire, akinek elöl nem volt foga. Hátul sem.
Emlékszem, hogy rémülten fordultam meg a lépcsőházban, mert ijesztő hangot hallottam hátulról. Azon az őszön négy horrorfilmet láttam a moziban egy hónap alatt.
Emlékszem a kémia könyvemre. „Behajtani tilos” táblákat rajzoltam azokra az oldalakra, ahol érthetetlen volt az anyag.
Emlékszem, nyáron deszkákat gyűjtöttünk az unokatestvéreimmel, messze sodortattuk magunkat a folyón, és ordítva énekeltük a francia himnuszt, miközben a hullámok egyre messzebb vittek minket. Nem vettük észre, hogy szálka ment a lábunkba.
Emlékszem a nyaklevesre, amit a nagybátyám adott, amikor lyukat vágtam a nadrágja fenekébe. Apám később azt mondta, jó ötleteim vannak.
Emlékszem a büszkeségre, amit akkor éreztem, amikor először utaztam egyedül vonattal.
Emlékszem, amikor a színházi ruhatárban nem akartam beadni a kabátomat. A jegyszedő nyakon ragadott, és a fülembe kiáltotta, hogy tartsam be a szabályokat. Cigiszagú volt a lehelete.
Emlékszem, amikor titokban felkerestem egy plasztikai sebészt, mert a bátyám azzal csúfolt, hogy elálló fülem van.
Emlékszem, milyen jó volt beszippantani a frissen nyírt fű szagát tavasz elején.
Emlékszem a puncstortára, amelyet a nagynéném hozott a tizenegyedik születésnapomra. Egy szuszra elfújtam a gyertyákat.
Emlékszem, a házunk téli csodaországgá változott, amikor a bátyám és én darabokra tépkedtük a zsebkendőket, hogy utánozzuk a hóesést. Anyám nevetett, de apám megharagudott a rumlira. Aznap üresen maradt a helye a vacsoraasztalnál.
Emlékszem a nyári délutánokra és a végtelen időre, ami az enyém volt. Minden óra hosszabbnak tűnt, mint az előző.
Emlékszem a postahivatalra, ahol elcsúsztam a linóleum padlón, és eltörött az órám számlapja. Egy kopasz vásárló nevetett.
Emlékszem, mennyire örültem az első bőrkabátomnak, amelyet ezüstszínű gombok díszítettek.
Emlékszem, egy kapualjban dideregve vártam, hogy elüljön a vihar. Egy kóbor kutya mellettem talált menedéket. Leguggoltam, és átkaroltam a nyakát.
Emlékszem, milyen örömöt éreztem, amikor először gyűjtöttem össze annyi pénzt, hogy vegyek egy mobiltelefont. Sárga volt a hátlapja.
Emlékszem az első békára, amit fogtam. Hánynom kellett az undortól.
Emlékszem, amikor a rokonom földhöz vágta a sörösüvegét, amikor a tévénk éppen a foci vébé döntője alatt romlott el.
Emlékszem arra a munkatársamra, akivel az első munkahelyemen találkoztam. Egész nap nem evett, viszont mindig hatalmasakat ásított.
Emlékszem, hányszor virrasztottunk nagyanyámmal a tónál hajnal előtt, hogy meglessük a napfelkeltét. Tudni akartam, miért szökik könny a szemébe minden alkalommal. Sosem válaszolt, csak bámult a messzeségbe.
Hogy tetszett a történet?
5 (29)